بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی اروند

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی اروند...

دیابت در بارداری

دیابت در بارداری

دیابت در بارداری

دیابت در بارداری

دیابت بارداری همانند سایر انواع دیابت اختلالی است که نحوه ی مصرف قند توسط بدن را مختل می سازد .دیابت بارداری شکلی از دیابت است که برخی زنان را طی بارداری مبتلا می کند.دلیل ایجاد این اختلال این است که بارداری نیاز بدن به انسولین را افزایش می دهد، در حالی که بدن همیشه نمی تواند به مقدار کافی انسولین تولید نماید.

دیابت بارداری چه تاثیری بر مادر و فرزندش دارد؟

این اختلال می تواند منجر به بزرگ شدن جنین (بیش از 4کیلو گرم) شود،که این خود مشکل ساز است زیرا یک جنین بزرگ ممکن است هنگام زایمان دچار آسیب شود، هم چنین یک جنین بزرگ ممکن است هنگام زایمان به مادر خود نیز آسیب وارد کند.گاهی اندازه ی جنین مناسب نبوده و مادر می بایست تحت عمل سزارین (جراحی به منظور خروج جنین) قرار گیرد.دیابت بارداری هم چنین احتمال بروز پره اکلامپسی که یک بیماری تهدید کننده ی حیات است را افزایش می دهد.(پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی ،سبب افزایش فشار خون می شود)

آیا من در طی بارداری دچار دیابت بارداری خواهم شد ؟

پیش بینی این که کدام یک از زنان دچار دیابت بارداری خواهند شد امری مشکل است اما برخی زنان نسبت به سایرین در معرض خطر بیشترابتلای به دیابت بارداری هستند. شانس ابتلا شما به دیابت بارداری بیشتر خواهد بود چنان چه :

 • سابقه قبلی دیابت بارداری داشته باشید.
 • دچار اضافه وزن هستید (BMI> 27 ).
 • در خانواده ی شما فرد دیابتی وجود دارد.
 • زایمان نوزاد بالای4 کیلو گرم .
 • بارداری دارای پیشینه مرده زایی،سقط مکرر ونوزادان دچار نقص عضو.
 • سن شما بالا تر از25 سال است.
 • سابقه فشار خون بالا.

آیا لازم است از نظر دیابت بارداری بررسی شوم؟

بله .تمام زنان باردار می بایست برای دیابت بارداری بررسی شوند.تمام زنان باردار می بایست در حوالی ماه های6 یا 7 (مطابق با هفته های 24 تا 28 حاملگی ) بررسی شوند ،اما زنان با خطر بالاتر برای ابتلا به دیابت بارداری باید زود تر از این زمان مورد ارزیابی قرار گیرند (در اولین ویزیت ) آزمایش تحمل گلوکز توسط پزشک در خواست می شود. بدین ترتیب مشخص می شود قند خون شما به دنبال مصرف یک ماده ی شیرین چقدر افزایش می یابد.

 

دیابت بارداری چگونه درمان میشود؟

به منظوردرمان دیابت بارداری، شما می بایست قندخون را مرتب اندازه گیری کنیدواین کاری است که شمامیتوانید به آسانی یادبگیرید .اغلب زنان سطح  قندخون خود را می توانند با تغییررژیم غذایی خود کنترل کنند.برخی اززنان به انسولین یا سایر درمان های دیابت نیاز خواهند داشت.

در چه فواصلی باید به پزشک خود مراجعه کنیم؟

زنان دچار دیابت بارداری نسبت به سایر زنان باردار نیاز به دفعات مراجعات بیشتری دارند. این که در چه فواصلی مراجعه کنید به وضعیت شما در هر مراجعه و مصرف انسولین توسط شما بستگی دارد. طی این مراجعات پزشک شماموارد زیر را انجام خواهند داد:

 • وضعیت جنین را بررسی می کنند.
 • در مورد رژیم غذایی شما سوال می کنند.
 • از کنترل بودن قند خون شما اطمینان حاصل می کنند
 • مقدار انسولین شما را تنظیم می کنند (چنانچه انسولین مصرف می کنید).
 •  

چگونه باید رژیم غذایی خود را تغییر دهیم؟

یک متخصص تغذیه می تواند به شما بگوید که چگونه رژیم غذایی خود را تغییر دهید. هر خانمی با دیگری کمی تفاوت دارد،در نتیجه یک رژیم غذایی واحد که برای یک فرد صحیح است لزوما" برای دیگری مناسب نیست.اغلب زنان می با یست:

 • از مواد غذایی شیرین و غذاهای پر چرب اجتناب کنند
 • سعی شود از مواد غذایی با فیبر فراوان استفاده شود.

 

آیا لازم است ورزش کنیم؟

شما نیاز نیست برای درمان دیابت بارداری ورزش کنید اما داشتن فعالیت به شما کمک می کند که قند خون خود را کنترل کنید . اگر از قبل ورزش می کر دید ، همان ورزشی را که انجام می دادید ،ادامه دهید. اگر تا به حال ورزش نمی کردید و حالا قصد ورزش دارید ،از پزشک یا پرستار خود سوال کنید که چه نوع ورزشی برای شما مناسب است.

 

 

 

آیا می توانم زایمان طبیعی داشته باشم؟

چنانچه سطح قند خون شما نزدیک به حد طبیعی باشد،احتمال این که شما یک زایمان طبیعی داشته باشید بالا خواهد بود .هنگام زایمان ،پزشک یا پرستار شما به چک قند خون شما ادامه خواهد داد تا از بالا نرفتن آن اطمینان حاصل نماید.

پس از زایمان چه اتفاقی می افتد؟

دیابت شما احتمالا"بر طرف خواهد شد و قند خون شما احتمالا" به سطح طبیعی باز خواهد گشت . چنان چه انسولین مصرف می کردید ،به احتمال زیاد دیگر نیازی به آن نخواهید داشت، با این حال پزشک یا پرستار شما می بایست قند خون شما را چک کند تا از طبیعی شدن آن اطمینان حاصل نماید . زنانی که دیابت بارداری را تجربه می کنند ،بعد ها در معرض خطربسیار بالاتری برای ابتلا  به دیابت " معمول " قرار دارند . شما می بایست تا آخر عمر هر چند سال یکبار از نظر دیابت بررسی شوید

 

منابع:ماهنامه خود مراقبتی

 

مطالب مرتبط

دسته بندی ها
آخرین مطالب